Przed nami duża nowelizacja Kodeksu Pracy. Jej celem jest wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw:
- rodzicielskiej (work-life balance), czyli w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów
- w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.
Polska ma czas do 2 sierpnia 2022 br. na wprowadzenie w życie przepisów zawartych w wymienionych dyrektywach, w wyniku czego na sierpień przewidziana jest nowelizacja zapisów Kodeksu Pracy, regulująca właśnie kwestie zawarte w ww. dyrektywie.
Dzisiejszy artykuł poświęcimy dyrektywie rodzicielskiej, a konkretnie nowemu uprawnieniu pracownika do zwolnienia się z pracy w wyniku siły wyższej.
Work-life balance
Zgodnie z preambułą dyrektywy wszyscy pracownicy powinni zachować prawo do czasu wolnego od pracy, bez uszczerbku dla nabytych lub nabywanych praw pracowniczych, z powodu działania siły wyższej w pilnych i niespodziewanych sprawach rodzinnych, zgodnie z warunkami określonymi przez państwa członkowskie. Art. 7 dyrektywy 2019/1158/UE mówi właśnie o wprowadzeniu przez państwa członkowskie niezbędnych środków, które mają zapewnić każdemu pracownikowi prawo do czasu wolnego od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest jego natychmiastowa obecność.
Jak ma działać zwolnienie z powodu siły wyższej
Projekt ustawy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zakłada, że pracownikom będzie przysługiwać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym
Przez siłę wyższą rozumiane będą pilne sprawy rodzinne spowodowane choroba lub wypadkiem, gdy niezbędna jest natychmiastowa obecność danego pracownika.
Pracownik będzie miał możliwość samodzielnego decydowania o tym, czy wykorzysta zwolnienie godzinowo czy w dniach, jednak o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia będzie musiał poinformować pracodawcę w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
Co istotne, pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia zwolnienia od pracy zgodnie z wnioskiem pracownika, złożonym najpóźniej dniu korzystania ze zwolnienia.
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyżej udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustalane będzie proporcjonalnie do ich wymiaru czasu pracy, natomiast niepełna godzina zwolnienia od pracy zaokrąglana będzie w górę do pełnej godziny.
Prawo do wynagrodzenia
Co istotne, w okresie zwolnienia od pracy spowodowanego siłą wyższą pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.